V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Potřebujeme-li dostat dětský kašel pod kontrolu používáme v zásadě dva typy bylinek. Jedny kašel zklidňují a hodí se zejména na noc a druhé usnadňují vykašlávaní hlenu a hodí se převážně přes den. Tuto zásadu velice často nedodržují lékaři natož lékarníci ani obecně není příliš známá. Proto si vždy prostudujte příbalový leták k léku a postupujte vy v duchu této zásady. Nespoléhejte se na genialitu svého lékaře nebo lékárníka, ale používejte obyčejný selský rozum a chraňte své děti.

1. Cibulový sirup.

Tento sirup usnadňuje vykašlávání (není vhodný na noc).

Rozpis:

1        ks                  větší cibule

2     lžíce                 krystalového cukru

Příprava:

Na tento jednoduchý a velice účinný recept potřebujeme jednu větší cibuli, kterou co nejjemněji nakrájíme nerezovým, stříbrným nožem nebo nožem ze slitiny stříbra. V každém případě se vyhněte noži železnému, který zásadním způsobem nepříznivě působí na množství vitamínu C. Tuto jemně nakrájenou cibuli okamžitě vložíme do dobře vymyté a vysušené uzavíratelné sklenice (např. od přesnídávky) a nasypeme do ní dvě lžíce krystalového cukru. Sklenici dobře uzavřeme a protřepeme. Téměř okamžitě se začne na dně vytvářet čirá tekutina. Každou možnou chvíli sklenici protřepeme a už po zhruba hodině máme dostatek sirupu pro dvě děti. Po otevření sklenice se sice na nás vyřítí smrad až nás zalkne, ale slijeme-li sirup do jiné sklenice už není cítit cibulí a jeho chuť je překvapivě lahodná až ho budete muset před dětmi  chránit.

2. Bezinkový sirup s kořeněnou příchutí

Tento sirup uklidňuje kašel (je vhodný na noc).

  Rozpis:

1        kg                  plně vyzrálých bezinek ( plody bezu černého )

0,4     l                     vody

na 1 litr šťávy :

1        kg                  cukru

12      g                     kyseliny citrónové ( raději 1 lžička tj. asi 4 g )

15      g                     rozdrceného zázvoru

10      g                     hřebíčku

Příprava:

Bezinky sbíráme plně vyzrálé červenočerné barvy. Důkladně je opereme a zbavíme střapin. Potom je smísíme s vodou v poměru 1 kg bezinek na 0,4 litru vody. Směs pomalu zahříváme za stálého míchání a roztíraní bezinek. Mírně vaříme 15 min., potom směs necháme 12 hodin odležet, pak přecedíme a přepasírujeme přes plátýnko. Je-li šťáva příliš kalná, můžeme ji vyčistit sedimentací. Vyčištěnou šťávu odměříme a zahřejeme, až do mírného varu.

V 1 litru horké šťávy rozpustíme 1 kg cukru a 1 lžičku kyseliny citrónové ( až 3 lžičky asi 12 g ). Po rozpuštění cukru sirup mírně vaříme ještě asi 20 minut.

Pro zlepšení chuti, aróma a medicinálních účinků přidáme současně s cukrem rozdrcený zázvor a hřebíček a sirup scedíme ( pouze pro dospělé přidáme 0,5 l pravého českého  Tuzemského Rumu, pak už v této variantě nesterilizujeme, ale necháme vychladnout a pak slijeme do lahví a uložíme do lednice. Jednu štamprličku před spaním a mládneme).

Sklenice nahřejeme a zároveň sterilizujeme v troubě na 100 °C asi 10 minut a horký sirup nalijeme do horkých sklenic a zavíčkujeme ( již není potřeba zavařovat ). Sklenice necháme v leže vychladnout.

Dvě lžíce tohoto sirupu rozpuštěné v 0,2 litru horké vody s jemně nastrouhaným muškátovým oříškem dává lahodný nápoj, který se podle starých lidových poznatků doporučuje pít před spaním.


3. Trojsirup.

 

Tento chuťově vynikající a účinný sirup je nejsložitější co se výroby, ale také času týče. Jeho účinky jsou nedostižné hlavně u dětí, ale nastupují až po jednom dni užívání. Tento sirup má také preventivní charakter a lze ho užívat jako lehké tonikum (posilovač imunity). Se sběrem jednotlivých bylin začínáme už na jaře a končíme v pozdním létě a k užití je připraven až na zimu.

 

K výrobě potřebujeme:

 

Jarní výrůstky větviček Smrku ztepilého (Picea abies L.)..

 (není-li i jiné druhy smrků, avšak ne okrasné).

 

Listy (Folium) Jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata L.).

 

Okvětní lístky Divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum Bertol).

 

Na jeden litr sirupu 1 dcl potravinářského čistého lihu (také lékárenský líh), nebo 2 dcl Tuzemského Rumu.

 

Tři sklenice z čistého průzračného skla s možností hermetického uzávěru. Pro tento účel nejlépe vyhovují sklenice se širokým zabroušeným hrdlem, ale já běžně používám sklenice zavařovací s bezchybným šroubovacím uzávěrem.

 

Sběr a příprava:

Z jara, hned jak začnou větvičky smrčků narůstat jasně zelenými, měkkými a lepkavými přírůstky, tak je co nejmenší odštípneme v průběhu dopoledne, ale tak, aby to stromu moc neublížilo (ne systematicky, ale na přeskáčku a z jednoho stromu od třiceti do sta štípanců, podle velikosti stromu). Mladé, ne mokré nebo vlhké výrůstky naskládáme do sklenice tak, aby po mírném utlačení udělaly asi 2-3 cm vrstvu. Na ni pak rovnoměrně nasypeme krystalový cukr ( na 0,7 litrovou sklenici plnou lžíci) a uděláme další vrstvy podle vzoru té první a to tak dlouho dokud máme z čeho a do čeho. Sklenici co nejlépe uzavřeme a vystavíme na přímé sluníčko. Sklenice se musí orosit tak, že do ní není vidět a větvičky pustí šťávu, kterou cukr zakonzervuje. Druhý den zase vystavíme sklenici sluníčku, ale už pokaždé co si vzpomeneme sklenici protřepeme. Větvičky začnou ve sklenici sesedat a z plné sklenice se pozvolna začne stávat poloprázdná sklenice. Znovu zajdeme pro nové smrkové přírůstky a sklenici doplníme spolu s cukrem. Tak postupujeme každý den stále dokola dokud neuznáme, že máme dost nebo nám dojde materiál. Smrkové jarní přírůstky můžeme sbírat tak dlouho, dokud jsou lepkavé, ale v zásadě platí, že ty nejmenší jsou nejlepší a velikostí ztrácí kvalitu. I když jsme již dosbírali, musíme nechat sklenici na sluníčku ještě měsíc a nejméně jednou denně obsah protřepat a později promíchávat. Sirup se zbarví do barvy velmi tmavého lesního medu a z větviček smrčků se udělá jakýsi hutný válec nižší a menšího průměru než sklenice a bude plavat na povrchu sirupu. Kdybychom se sklenicí, alespoň jednou denně nezatřepali tak, aby se povrch smrčkového ostrůvku namočil, mohl by začít plesnivět. Na dně sklenice musí zůstat viditelně trochu nerozpuštěného cukru, což svědčí o tom, že sirup jako roztok je nasycen cukrem a v sirupu je maximum cukru, kterýžto tvoří konzervant. Třetinu sirupu máme hotovu.

Na začátku druhé poloviny jara začneme hledat, nejlépe na horských lukách, list Jitrocele Kopinatého a to rozhodně před tím, než se u jitrocele objeví stvoly květu. Listy musí být krásně zelené a nesmí být nijak poškozené, flekaté nebo nahnědlé. S listy jitrocele se musí pracovat trochu opatrněji, protože listy jsou kožovité a špatně pouštějí šťávu. První den dáme do sklenice vždy jen pár listů natrhaných brzy ráno tak, aby byly ještě mírně vlhké (v žádném případě nesmí být mokré). Zasypeme moučkovým cukrem a hned protřepeme tak, aby listy byly co nejdokonaleji pokryty cukrovou moučkou. Takto cukrem pokryté listy jitrocele z této sklenice vyjmeme a uložíme do sklenice definitivní, kde tyto listy mírným tlakem upěchujeme až po vrch. Na samý vrch sklenice přisypeme asi tři lžíce krystalového cukru a vystavíme na přímé sluníčko. Až se vytvoří malé množství sirupu na dně sklenice, otočíme sklenici tak, aby se sirup dostal na horní listy a znovu vystavíme slunci. Když sirup opět steče na dno, otevřeme sklenici a na vrch listů nasypeme dvě lžíce krystalového cukru a protřepeme tak, aby se cukr dostal mezi listy a ty pak přitlačíme ke dnu a znovu dáme na slunce. Druhý den by mělo být ve sklenici dostatek sirupu nato, abychom mohli přidané listy tímto sirupem namočit, pak prosypat krystalovým cukrem a přitlačit ke dnu sklenice, sklenici uzavřít a vystavit sluníčku a tak to budeme provádět každý den tak dlouho, až uznáme, že máme dost nebo nám dojdou suroviny. A máme dvě třetiny hotové.

V průběhu letních prázdnin započneme se sběrem okvětních lístků květu Divizny. Tu je nejlépe si vysadit. Sbíráme pouze okvětní lístky květů a to bez pestíků a blizny, které musíme z každého květu odstranit. Květy sbíráme brzy ráno hned jak oschnou, asi tak do osmi hodin. Je to piplavá práce z každého květu odstraňovat pestíky a bliznu, ale po nějaké době získáme takovou zručnost, že mám to ani nepřijde. A opět zvolíme stejný postup nám již známý z předchozího. Květ divizny je nejméně náročný na zpracování, jen si musíme dávat pozor na vlhkost květu. Při velké vlhkosti by sirup měl tendenci kvasit nebo plesnivět, to ale platí i pro předchozí postupy bez výjimky. Okvětní lístky rovnáme do vrstvy asi 5cm, zasypeme lžíci krystalového cukru, protřepeme, aby se cukr dostal trochu mezi lístky a přitlačíme. Přidáme další vrstvu a znovu to samé jako v předešlé. Takto opět pokračujeme každý den dotud, než divizna přestane kvést nebo, až máme plnou sklenici. Třetí třetina trojsirupu je hotova.

Každý sirup po posledním založení bylin musí zrát nejméně měsíc, každý možný den na slunci, pak sklenice dáme do chladu a tmy, kde poslední sirup musí být nejméně dva týdny. Jednotlivé sirupy, které jsou založeny a již do nich nepřidáváme nové byliny po celou dobu než sirupy spojíme, musíme jednou za tři nebo čtyři dny kontrolovat, bylinky v něm převrátit, krátce zamíchat, také kontrolujeme jestli je na dně stále nerozpuštěný cukr, kdyby nebyl musíme ho přidat a roztok nasytit.Pak sirupy slijeme přes síto a pak ještě přes plátýnko v poměru 1:1:1, přidáme líh nebo rum a dokonale promícháme. Líh nebo rum je v sirupu proto, že konzervuje a pro začátečníky, kteří ještě nemají z výrobou troj sirupu zkušenosti zajistí, že trojsirup nezačne po nějaké době kvasit. Pro děti obsah alkoholu (asi 7%) je také celkem bezvýznamný, vzhledem k dávkování. Alkohol je však z tohoto receptu možno vyjmout. Dohromady slité sirupy necháme hodinu stát,  pak trojsirup přelijeme do skleněných lahví a uzavřeme. Další měsíc necháme láhve s trojsirupem stát ve sklepě, aniž by se s nimi pohnulo. To by měl už pomalu končit listopad.

 

Užití a dávkování:

Malé děti od 1 do 2 let                          - 1 kávová lžička max. 7x  za den.

od 2 do 6 let                                           - 2 kávové lžičky max. 7x  za den.

děti nad 6 let do 40kg váhy                   - 1 pol. lžíce max. 7x za den

ostatní nad 40kg do 80kg váhy             - 2 pol. lžíce max. 7x za den


 

Tento Trojsirup hodinu po užití usnadňuje vykašlávání hlenu a pak nastupuje zklidnění.

Podávat nejméně hodinu před spaním.

 

28.08.13 15:26
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one