V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.


Atopický ekzém (někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém) je vlastně kožní zánět, převážně alergického původu. Tento chronický a svědivý zánět může být totiž způsoben nejen alergicky, ale i nealergicky, např. suchostí a podrážděním kůže. U někoho převažuje jedna, u jiného zase druhá složka. Rozhodně není přenosný (infekční). Jedná se o velmi úpornou chorobu se skrytou příčinou, přičemž táto může být u každého případu jiná.

Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další alergie, jako jsou senná rýma, astma, alergické záněty spojivek, dutin, zažívacího ústrojí, dále kopřivky, migrény.

Kůže atopiků je velmi suchá, díky nedostatku lipidů (ceramidů), které jsou schopny vázat vodu. Příčinou onemocnění je zvýšená propustnost střevní stěny, která je podrážděna (alergizující potravina neboj jiný alergen) alergenem, který je dále šířen do organizmu. Kůže plní funkci vylučovací, snaží se tedy organizmus zbavit těchto nežádoucích látek.

Provokační faktory - nežádoucí látky:


- dráždivé vlivy v pracovním či domácím prostředí, včetně činností ve volném čase (sport a následné pocení apod.)
- alergeny (roztoči, prach, pyl, peří, zvířata, bakterie, plísně, ale i kovy a parfémy)
- zjevné či skryté infekce a chronické záněty
- psychika (stres tělesný či duševní)
- alergie na potraviny
- klima (zhoršování na podzim a na jaře, dále mlhy, smog, chlad či horko) - hormonální vlivy (menstruace, po porodu)

Atopický ekzém začíná nejčastěji v kojeneckém věku, zpravidla ve 3 měsících, a to nejprve na obličeji, rukou, nohou s následným s postupným šířením na celé tělo. V předškolním věku se typicky lokalizuje do krční rýhy a záhybů končetin - loketních jamek, zápěstí, podkoleních jamek a pod hýždě. Perspektiva je v zásadě příznivá, neboť okolo puberty ekzém u většiny přechází do klidového stádia bez zjevného kožního postižení pomineme-li, že ekzém se může kdykoliv v budoucnu vrátit bez nám jasných příčin.

Atopický ekzém má také množství stupňů postižení kůže od hrubé "struhadlovité" kůže, přes puchýře až po krvavé praskající šupiny. Takto postižená kůže je velmi jemná a svědí. Dítě si svědící pokožku škrábe, čímž dochází k dalšímu zhoršování stavu pokožky.

Ekzém dospělých může přetrvávat z dětství anebo vzniknout až v dospělosti. Předpovědět, jak se bude onemocnění v budoucnu vyvíjet, není úplně možné. Ví se však, že horší průběh mívá ten, u koho ekzém vznikl v časném kojeneckém věku, probíhal těžce i v dětství, objevily se u něj dýchací alergie a má příbuzné s alergiemi.

Odhalte příčinu vzniku

Pokud jste odhalili příčinu atopického ekzému, máte vyhráno. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze. Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji pravidelně 1-2x denně promazávat mastným krémem. Ale pozor po podráždění alergenem dojde opět k výsevu ekzému. Zvýšená přecitlivělost vůči danému iniciačnímu alergenu je celoživotní, ekzém nelze jednou provždy vyléčit, aby se neopakoval. Proto se vyhýbejte výše zmíněným provokačním faktorům a o kůži pečujte, i když je bez zjevného ekzému. Protože atopický ekzém je v podstatě alergická reakce na nějaký alergen což znamená, že imunitní systém neadekvátně silně reaguje na podněty, které by ho neměly vůbec zajímat, je nutné imunitní systém oslabit, říkejme raději zklidnit nebo ho zaměstnat tak, aby už neměl čas na vymýšlení problémů. Je to však příliš tenká hranice nato, aby se tomu mohl věnovat jakýkoliv laik. Pro jakoukoliv léčbu alergických reakcí organizmu je velice účinná lékaři zatracovaná homeopatie a to proto, že homeopatie používá tak malé dávky traumatizujícího alergenu, že imunitní systém nezačne zběsile reagovat a pomalu si na alergen zvyká tak, až ho přestane považovat za hrozbu. Je velice pravděpodobné, že alergici by v horších hygienických podmínkách byli ti nejzdravější jedinci, protože jejich imunitní systém by konečně došel k naplnění. Alergici platí daň za přílišnou hygienickou čistotu naší společnosti.

Vhodné k promašťování pokožky jsou olejové koupele. Vybírejte přípravky, které neobsahují parfémy a dráždivé konzervační látky. Po koupeli pokožku osušíme a ihned promažeme zvláčňujícím a zvlhčujícím krémem. "Obyčejné" mýdlo o takto postižené pokožky nepoužíváme, protože vysušuje pokožku, což je nežádoucí. Vhodná je čistě přírodní kosmetika, na našem trhu je k dostání např. CANNADERM řada z léčivého konopí

 

CO POMŮŽE:

Chceme-li předejít vzniku jakýchkoliv alergií existuje jedna možnost prověřená již v minulosti mou babičkou a mnou dále praktikovanou. Naprosto zdravému kojenci ve věku, kdy mimo mateřského mléka začínají požívat i jinou stravu ne však mladší 9-ti týdnů, vystavíme působení běžných půdních baktérií. Dá se to udělat tak, že na louce hodně vzdálené, kde nemůže nikdy jet jakékoliv auto, traktor, motocykl, kde se nepoužívají herbicidy ani pesticidy a o které naprosto bezpečně víme, že vůbec nebo minimálně navštěvují divoká nebo domácí zvířata, vytrhneme krásný zdravý drn trávy. Ten drn neotřepáváme od hlíny na kořenech (balu) a ve výškové polovině kořenového systému zkrátíme. Z prostřed balu odebereme zbytky hlíny asi 10g a rozpustíme v 1 litru pitné vody a uložíme v chladničce v nejchladnější části. Naočkovaná voda se smí takto skladovat max. 6 týdnů a pak se musí udělat nová, nebo se dá zamrazit, pak ale po rozmrazení se smí používat jen čtyři týdny. Kojenci podáváme na lžičce za každý ukončený měsíc života jednu kapku čili vždy nejméně dvě kapky a to takto:

Poprvé podáme příslušný počet kapek (za každý ukončený měsíc života jednu kapku) očkované vody,

podruhé podáváme kapky za sedm dní,

potřetí podáváme kapky za šest dní,

počtvrté podáváme kapky za pět dní,

popáté podáváme kapky za čtyři dny,

pošesté podáváme kapky za tři dny,

posedmé podáváme kapky za dva dny

a pak dále podáváme kapky vždy, každý druhý den v počtu kapek podle stáří dítěte a to desetkrát za sebou. Pak celý postup zopakujeme v obráceném pořadí ( Kapky jednou za dva dny se tak vlastně berou 12x za sebou) , to znamená, že začneme dávkování prodlužovat až se dostaneme zpět na sedm dní. Celá tato kůra je ukončena.

Kapky se nesmí dostat do kontaktu s krvácející, byť malou rankou jinak hrozí nakažení tetanem, vzteklinou atd. jak vám, tak samozřejmě také dítěti, což jsou životu nebezpečné choroby. Po celou dobu podávání očkované vody bedlivě sledujeme reakce dítěte a jakýkoliv projev nestandardní reakce je důvodem k okamžitému přerušení kůry a konzultace s lékařem. Po této kůře by dítě nemělo být náchylné na alergie. V každém případě děti dlouhodobě kojené vykazují výrazně menší náchylnost k alergiím.

U dospělých je léčba také možná, ale výsledky bývají různé. Záleží to na tom jestli známe příčiny vzniku atopického ekzému nebo neznáme. Známe-li ho, pak se svěříme do péče zkušeného homeopata nebo máme-li sami nějaké zkušenosti s vlastní výrobou homeopatik můžeme si ho vyrobit sami. Osobně to nedoporučuji, protože se nejedná jen o samotnou výrobu homeopatik ale také o dávkování, které je závislé na různých proměnných hodnotách, které dokáže posoudit a vzít v úvahu jen zkušený léčitel nebo lékař homeopat. Rozhodně nic nezkazíme použijeme-li Vlaštovičníkovou tinkturu v homeopatickém ředění D3 a v dávkování 1 kapka na 10kg živé váhy 3x denně. Pro stanovení váhy na desítky kg použijeme zásady matematického zaokrouhlování tzn., že např. při váze 75, 76, 77, 78, 79kg počítáme jako by váha byla 80kg, u 71, 72, 73, 74kg počítáme jako by váha byla 70kg. V případě, že si nejsme jistí dávkováním přikláníme se vždy směrem k nižším hodnotám.  

Dále můžeme použít všem poměrné známou houbičku  Žampion polní  ( Agaricus campestris L. ex FR.) a to tak, že tuto houbu rostlou v přírodě nakrájíme nerezovým nebo stříbrným nožem na tenké plátky a usušíme jako běžné houby. Houbičku přesušíme v troubě při teplotě do 45°C a pak rychle než zchladne umeleme na jemný prášek. Pozor dáme na mlecí kameny v mlýnku, nesmí být železné, ale mohou být kamenné nebo z nerezové oceli. Namletý prášek z žampionu ihned po umletí uzavřeme do sklenice se zabroušeným hrdlem a dokonale uzavřeme, protože prášek je hydroskopický (natahuje do sebe vzdušnou vlhkost) a zvlhlý má tendenci plesnivět. Tento prášek užíváme každé ráno před jídlem na špičku nože. Mírní projevy alergických reakcí.                               

Základními léčebnými prostředky jsou tzv. emoliencia - promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Kůži zvláční, promastí, hydratují, chrání proti zevním vlivům. Působí i preventivně, proto je používejte jak v období „klidu", tak jako doplněk k ekzémovým lékům.

Také koupele jsou vhodné, hlavně u dětí. Univerzálně můžete používat léčebné koupelové oleje, které mají navíc detergentní účinky, takže mají i mycí schopnosti. U dospělých je vhodnější než koupel je přímo nanést, podobně jako tekuté mýdlo, nechat asi 10-15 minut působit a osprchovat. Léčebnou koupel provádějte maximálně 10-15 minut, jinak kůže nabobtnává a přesušuje se.

 Běžná hygiena stačí sprchováním chladnější vodou, a to jen velmi krátce - okolo 3 minut. Pak kůži zlehka a šetrně osušte. V případě léčebných olejů sušte kůži tak, aby na ni olej zůstal jako film. Do 3 minut pak promazejte nebo naneste léčebné masti - lépe se vstřebají. Koupele i promazávání snižují bakterie na kůži, svědění, obnovují ochrannou kožní bariéru.

Ke zmírnění zánětu můžete použít léčebné pasty. Ale pozor, nejedná se o nějaké zubní pasty. Výraz pasta znamená, že mast či krém obsahuje práškové látky, např. Zinková pasta obsahuje zinek, Endiaron pasta dezinfekční přísadu, Pityol pasta protizánětlivý ichtamol. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.

Jako obecné pravidlo si zapamatujte, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nedávejte na větší plochy, ale napřed proveďte test snášenlivosti. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. před ucho nebo na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky, atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa.

 Výše uvedené prostředky jsou volně prodejné v lékárnách. O jejich výběru se můžete poradit s lékařem, případně s lékárníkem. Nevhodné jsou ale prostředky parfémované a buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis vedou často k alergii, takže kromě atopického ekzému byste si „pořídili" ještě ekzém kontaktní.

Pokud Vás kůže či ekzém silně svědí anebo máte současně slizniční alergické potíže, můžete si v lékárně koupit „protialergické" tabletky - antihistaminika. To neznamená, že hodíte za hlavu všechna preventivní opatření v domnění, že tento lék alergii zablokuje. Rozhodně však reakci a zánět přitlumí. Tyto léky působí především proti alergickým projevům na sliznici (oči, nos, dýchací cesty, atp.). Účinnost protisvědivého působení na kůži je u někoho větší, u jiného menší, protože univerzální lék zcela tlumící svědění neexistuje.

Obecně však lze naprosto zodpovědně doporučit pouze konzultaci s odborníkem ať lékařem, lékařem homeopatem, homeopatem nebo zkušeným léčitelem, jakákoliv laická aktivita na tomto poli je nebezpečná a situaci může jen zhoršit. Zvláště opatrně se chovejte v případě, že své léčitelské aktivity chcete vyzkoušet sami na sobě, ale v žádném případě nic nezkoušejte na dětech !!!

Nahoru


28.08.13 16:54
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one