V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "pohybový aparát"

Dna

Dna je běžný typ artritidy, ke kterému dochází, pokud se příliš velké množství kyseliny močové usazuje ve tkáních. Kyselina močová je výsledný produkt metabolizmu látek označovaných jako puriny. Organizmus lidí trpících dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu urikázy, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, kde nakonec krystalizuje.

Při krystalizaci na sebe kyselina močová bere tvar jehličkovitých krystalů, které jako skutečné jehly pronikají do kloubů. V některých případech se zdá, že se kyselina močová přednostně usazuje v kloubu palce u nohy, ale náchylné k jejímu ukládání mohou být i další klouby, například kotníky, kolena, zápěstí i klouby prstů.

Příznaky a diagnostika

Obvyklým prvním příznakem je prudká bolest. Pak dochází k zánětu postiženého kloubu a k jeho zčervenání, otoku a vzniku extrémní citlivosti na dotek. Kyselina močová je vedlejší produkt rozkladu některých potravin, takže dna úzce souvisí s výživou. Obezita a nesprávná výživa zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Dna byla v minulosti nazývána nemocí bohatých, protože souvisí s přílišnou konzumací jídla a alkoholu. Ve skutečnosti však dna postihuje příslušníky všech společenských vrstev, a to především ve věku od čtyřiceti do padesáti let. Může být získána dědičně nebo je možné si ji přivodit nesprávnou výživou, nadměrným pitím, některými léky, přejídáním, stresem, následkem operace nebo poranění kloubu.


Přibližně 90 procent lidí trpících dnou jsou muži. Souvisejícím problémem mohou být ledvinové kameny z kyseliny močové. Nejjistějším způsobem diagnózy dny je vsunutí jehly do postiženého kloubu, odstranění určitého množství tekutiny a její mikroskopické vyšetření s ohledem na přítomnost charakteristických krystalků kyseliny močové.


Akutní záchvat: Pacient se obyčejně probudí v noci intenzivní bolestí. Palec je napjatý, kloub oteklý a kůže suchá, horká, zarudlá a lesklá. Žíly na hřbetu nohy mohou být rozšířené. Někdy je přítomna horečka. Záchvat často předchází nadměrná zátěž, konzumace alkoholu, jídla či užívání diuretik nebo hladovění.

Léčí se podáním protizánětlivých léků, chladivými alkoholovými obklady a klidem na lůžku


Chronická forma: Vytváří se kožní uloženiny kyseliny močové - tofy. Vyskytují se často v podobě drobných hrbolků na uších nebo i jako velké boule na rukou.

Těžká dna může poškodit ledviny tvorbou močových kamenů.

Klasická léčba:

·  Dieta

·  Allopurinol (Milurit) - snižuje tvorbu kyseliny močové

·  Léky na podporu vylučování kyseliny močové

Přírodní a doplňková léčba

·  Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní - musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.

·  Vojtěška (Alfalfa) je vhodný zdroj minerálních látek a dalších živin, který pomáhá snižovat hladinu sérové kyseliny močové. Berte 2000 až 3000 mg denně v tabletách nebo kapslích.

·  K dalším prospěšným bylinám patří lopuch a yzop.

· V poslední době se prokázaly mimořádné účinky Lyprinolu - účinné látky obsažené ve Slávce se zeleným lemem.

·  Poté, co dojde k záchvatu dny, jezte po dobu dvou týdnů pouze syrové ovoce a zeleninu (mimo špenátu,rajčat, okurek a hrachu). Nejvhodnější jsou šťávy. Výborná je mražená i čerstvá třešňová šťáva. Pít můžete i celerovou šťávu, ředěnou převařenou vodou. Vodovodní vodu nepoužívejte vůbec. Třešně a jahody neutralizují kyselinu močovou, je proto vhodné konzumovat je ve velkém množství.

·  Do svého jídelníčku zařaďte i zrniny, semena a ořechy.

·  Vaše výživa by měla obsahovat co možná nejméně purinů. Puriny jsou organické složky, které přispívají k tvorbě kyseliny močové. K potravinám bohatým na puriny, kterým je třeba se vyhnout, patří ančovičky, chřest, slanečky, masové vývary, houby a sardinky.

·  Užívejte přírodní vlákninu, třeba z indického jitrocele (psyllium)

·  Pijte dostatek kvalitní vody. Příjem tekutin podporuje vylučování kyseliny močové.

·  Nejezte žádné maso. To obsahuje nadměrně vysoké množství kyseliny močové.

·  Nepijte alkohol. Ten zvyšuje tvorbu kyseliny močové a musí proto být z jídelníčku odstraněn.

·  Nejezte smažená jídla, pražené ořechy, ani jiné poživatiny s obsahem oleje, který prošel varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou. Žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyseliny močové.

·  Vyhněte se energeticky bohatým potravinám, jako jsou koláče a pečivo. Bílou mouku a výrobky z cukru ze svého jídelníčku vyřaďte.

·  Vyhněte se konzumaci aminokyseliny glycinu. Ten může být v organizmu lidí trpících dnou rychle konvertován na kyselinu močovou.

·  Omezte příjem kofeinu, květáku, sušených fazolí, čočky, ryb, vajec, ovesných vloček, hrachu, drůbežího masa, špenátu a kvasnicových výrobků.

·  Pokud máte nadváhu, snažte se snížit ji na přijatelnou hodnotu. Při snižování tělesné hmotnosti se snižuje i hladina kyseliny močové v krevním séru. Vyhněte se velmi drastickým dietám na hubnutí. Náhlé zastavení příjmu potravy může po více než třech dnech vyvolat zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi.

·  U některých pacientů trpících dnou bylo dosaženo úlevy po léčbě včelím jedem. Při této praxi, užívající metodu zvanou apiterapie, je včelí jed injekčně aplikován podkožní jehlou, nebo dojde k přirozenému píchnutí včelou. Podle dosažených poznatků působí jed protizánětlivě a má i stimulující účinky na imunitní systém.

·  Deficit některých živin může vyvolat záchvat dny. Nedostatek kyseliny pantotenové (vitaminu B5) může značně zvýšit hladinu kyseliny močové. Podle studie provedené s využitím pokusných zvířat bylo prokázáno, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Nedostatek vitaminu E způsobuje poškození buněčných jader, což má za následek vznik kyseliny močové.

·  Lidé, kteří trpí infekcí kandidy, nebo delší dobu užívají antibiotika, mají v krvi často zvýšené množství kyseliny močové.

Léčba pomoci starých lidových receptů.

Pomůže nám jakýkoliv ledvinový čaj, protože potřebujeme zvýšeným močením snížit hladinu kyseliny močové. Tyto čaje používáme hlavně při akutních projevech, nebo před a po očekávaném porušení životosprávy (pokud víme, že půjdeme třeba na svatbu, na dlouhodobější školení, dovolenou atd.) Také je výhodné užívání odvaru z kořene Hořce žlutého a to hlavně tam, kde problémy se dnou jsou doprovázeny pálením žáhy, špatnou funkcí játry, slinivky či žlučníku a zcela zásadní je pro léčbu dny vřes obecný, třešně.

 

Pro dlouhodobou léčbu si připravíme nálev z:  

 

  50g nati Rdesna ptačího

  30g květu vřesu obecného

  20g nati Mateřidoušky

 

Nálev si můžeme připravit již večer a pijeme ho ráno nalačno asi 350 ml (3,5dcl), před obědem asi 150 ml a těsně před spaním asi 250 ml, abychom byli nuceni v noci jít močit.

Mimo to můžeme v průběhu dne podávat 3-4 šálky lipového čaje, vždy mezi jídly.

 

K tomu si můžeme ještě pomoci obkladem z listů čerstvého Břečťanu nebo listy Bršlice kozí nohy. Obojí se očistí, krátce opláchne vodou a přiloží na bolavá místa. Na obklady Bršlicí jsou lepší mladé listy, které před přiložením pomačkáme a postižená místa obkládáme v silnějších vrstvách.

 

Výborně také působí koupel s odvarem z jehličí borovice. Asi 600-1000g tohoto jehličí řádně povaříme ve vodě asi hodinu při mírném varu, přecedíme a odvar vlijeme do vany s vodou. Protože koupel je často velice agresivní, hlavně ze začátku, doporučuji první dávky poněkud snížit a postupně je zvyšovat, až si nemocný zvykne. Samotná koupel nesmí být zprvu delší než 10 min., později ji můžeme prodlužovat až na půl hodiny. Teplota vody nesmí přesáhnout 35°C.


aktualizováno 15.9.2010

aktualizováno   5.8.2012

 

 

14.03.08 22:56
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one