V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "srdce a oběhový systém".

Příčiny vysokého krevního tlaku jsou velice různé a proto je na toto léčení tolik druhů léčebných postupů, receptů, bylinek, potravin a potravinových doplňků. Jen si vybrat
z postupů např. ZDE , z receptů např.  Tibetský česnekový recept
,
z bylinek např. Hlíva ústřičná,
z prvků
vápník, draslík,  
z potravin např.  ZDE ,
z potravinových doplňků např.  Kombucha, Omega3.

Tabulka krevní tlak.xls
(393.5kB)

Po stáhnutí této tabulky v Excelu (Microsoft Office) na vaše PC je možno zapisovat hodnoty krevního tlaku do tabulky a tyto hodnoty jsou dále převedeny do přehledného měsíčního grafu. Barvy tabulek a grafů jsou voleny tak, aby příliš nerušily ani při černobílém tisku.

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze

je choroba postihující zhruba 15 - 20 % populace. Vysoký krevní tlak zpočátku většinou působí jen malé obtíže. Nebezpečné je právě to, že se příznaky začnou projevovat, až když je pozdě. Člověk však zpravidla vůbec netuší, že vysoký krevní tlak má. Dokud nenastanou komplikace, neprojevuje se vysoký krevní tlak většinou žádnými příznaky a prvním příznakem neléčené hypertenze tak může být infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Význam léčby se často podceňuje, ačkoliv vysoký krevní tlak může zvýšit riziko onemocnění srdce, ledvin, očí a riziko mozkové mrtvice. O vysokém krevním tlaku hovoříme, naměříme-li u osoby starší 18 let opakovaně hodnoty krevního tlaku 140/90 mm Hg nebo více. Je třeba mít na paměti, že určité kolísání hodnot krevního tlaku je v běžném životě normální. Jediný způsob, jak hypertenzi zjistit, je pravidelné měření krevního tlaku. I u osob s normálními hodnotami krevního tlaku je vhodné pravidelné preventivní měření tlaku.

Krev dodává všem orgánům v těle kyslík a výživné látky potřebné k jejich správné funkci. K tomu, aby krev mohla obíhat naším tělem, je nutný přiměřený tlak v tepenném řečišti - krevní tlak. Tlak naměřený v okamžiku, kdy se srdeční tlak stáhne, se nazývá tlak systolický. Tlak naměřený v okamžiku, kdy se srdeční sval uvolní, se nazývá tlak diastolický. Tyto dvě hodnoty společně tvoří hodnotu krevního tlaku.

Příčiny vzniku a léčba vysokého krevního tlaku

Základní příčinou vysokého krevního tlaku je zvýšené namáhání arteriálních stěn kvůli nedostatku nepostradatelných živin v buňkách arteriálních hladkých svalů, vedoucí k zužování průměru artérie a zvyšování krevního tlaku. K dispozici je velké množství klinických studií dokumentujících výhody použití nepatentovatelných stopových prvků, především aminokyseliny argininu a hořčíku. Tyto napraví výchozí nedostatek v miliónech buněk cévních stěn, které se pak uvolní a se zvětšujícím se průměrem cév, dojde k opětovné normalizaci krevního tlaku.

Další možností je užívání vápníku v dvojnásobku oficiálně doporučovaného denního množství a do třech týdnů se obvykle hladina krevního tlaku normalizuje. Vápník se obvykle užívá v takových případech, kde se k vysokému tlaku přidávají problémy s hybností a bolestivostí velkých kloubů s odvápněním kostí, obnažením dásní, odvápněním kloubů, nespavostí, ledvinové kameny, ostruhy, křeče, PMS u žen a bolesti zad.

Taky příčinou zvýšeného krevního tlaku může být nedostatek draslíku (K - kalia), v případě tohoto důvodu je možné brát draslík až do množství 20g denně (podle hloubky deficitu), ale obvyklá terapeutická dávka bývá kolem 5 g draslíku denně (ano, opravdu se jedná o dávky v gramech).

Pozor, dávky draslíku nad 25g/den jsou toxické a mohou způsobit vážné zdravotní potíže, ba i smrt.

Vysoký krevní tlak a onemocnění ledvin

Ledviny a regulace krevního tlaku spolu úzce souvisí. Onemocnění ledvin může způsobit vysoký krevní tlak a naopak vysoký krevní tlak může poškodit funkci ledvin.

Většina onemocnění ledvin, která vedou ke zhoršení jejich funkce, mohou způsobovat i vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak sám o sobě vede často k dalšímu poškozování ledvin. Zvláště negativně se to projevuje u pacientů, jejichž onemocnění ledvin je spojeno se ztrátami bílkoviny do moči. Aby se tento bludný kruh přerušil, je bezpodmínečně nutné vysoký krevní tlak normalizovat. Bylo prokázáno, že správnou léčbou vysokého krevního tlaku je možné oddálit nutnost zahájení dialyzační léčby o řadu let.

Přestože se onemocnění ledvin spojené s vysokým krevním tlakem nemusí projevovat žádnými příznaky, je nezbytně nutné se podrobovat pravidelným kontrolám u lékaře. Specialista na poruchy funkce ledvin se nazývá nefrolog a máte-li výše popsané problémy, spojte se s tímto specialistou co možná nejdříve.

 Důsledky hypertenze:

Vysoký krevní tlak spolu s ostatními rizikovými faktory urychluje kornatění tepen (aterosklerózu). Tím se postupně zmenšuje jejich průsvit a stěny cév se stávají méně pružné. Krev proto cirkuluje stále hůře a dodává tak orgánům méně nezbytných živin. Toto postupné poškozování cév trvá dlouho, někdy i desítky let, během nichž na sobě pacient nepozoruje žádné příznaky. Velmi důležité je, že vývoj aterosklerózy je výrazně urychlen při kombinaci více rizikových faktorů. Srdce každého z nás pracuje jako pumpa, která neustále vhání krev do všech částí těla. Při zvýšeném krevním tlaku se však musí srdce namáhat a dochází ke zbytnění srdeční komory. Trvá-li zvýšení krevního tlaku delší dobu, může dojít k poškození i jiných orgánů. Dlouhodobě nekontrolovaný vysoký krevní tlak vede k poškození tkání a životně důležitých orgánů, např. mozku, ledvin nebo očí.

Farmaceutické drogy prodávané k ošetření vysokého krevního tlaku se záměrně zaměřují jen na ošetření symptomů. Například, beta-blokátory redukující počet srdečních tepů a diuretika zmenšující krevní objem. Tyto farmaceutické drogy záměrně obcházejí odstranění „křeči“ v cévních stěnách, která je základní příčinou vysokého krevního tlaku. Zatímco vědomě obcházejí vyléčení onemocnění, mají dlouhodobé škodlivé vedlejší účinky, potenciálně vyvolávající velké množství nových onemocnění a tím poptávku po nových lécích.

Přímým důsledkem tohoto postupu zůstává po celém světě situace, kdy zůstává několik set miliónů léčených, ale nevyléčených pacientů s vysokým krevním tlakem a naopak počet obětí tohoto onemocnění každodenně přibývá. A farmaceuti - tuto situaci milují.

 Jak můžeme snížit rizika vysokého tlaku?

Snížit riziko vysokého tlaku můžete, příjmete-li zdravý životní styl. V případě, že máte vysoký krevní tlak dědičně, můžete rizika s ním spojená snížit tím, že změníte některé faktory:

Omezte solení a zásadně nepřisolujte-doporučená spotřeba je 6 gramů soli denně. Velké množství tzv. "skryté" soli je již obsaženo v různých omáčkách a konzervovaných či průmyslově zpracovaných potravinách. Dbejte na správné složení stravy. Konzumujte málo červeného masa, místo něj zvolte raději chutně upravené ryby nebo drůbež. Omezte používání nasycených tuků při přípravě jídel a volte nízkotučné potraviny nebo kvalitní tuky typu olivového oleje. Mezi mléčnými výrobky si vybírejte nízkotučné jogurty a mléko, sýry s obsahem tuku do 30 %. Jezte hodně zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva. Pravidelně cvičte. Alespoň třikrát v týdnu 30 minut lehkého cvičení-procházky, zahrádka, sport-zvolte si aktivitu, která Vás bude těšit. Riziko onemocnění vysokým krevním tlakem se zvýší, budete-li mít nadváhu. A při již zvýšeném krevním tlaku snížit hypertenzi znamená především snížit nadváhu. Hlídejte faktory ovlivňující vaši hmotnost; ukazuje totiž, zda je člověk zdráv a v dobré kondici. Naučte se zvládat stres. Když jste ve stresu, krevní tlak vám prudce stoupne. Naučte se relaxovat. Jděte se projít, provádějte relaxační cvičení….. Jste-li kuřáci, přestaňte kouřit. Cigaretový kouř obsahuje celou řadu látek, z nichž většina stahuje tepny, a tak způsobuje zvyšování krevního tlaku. Omezte spotřebu alkoholu.

K rizikovým faktorům krevního tlaku patří:
postupující věk, vysoký přísun soli v potravě,nadváha, stres, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace alkoholu, hormonální antikoncepce, rodinná zátěž.

K rizikovým faktorům aterosklerózy patří:

rodinná zátěž (výskyt infarktu myokardu u muže do 55 let, u ženy do 65 let), kouření, zvýšená hladina cholesterolu a dalších krevních tuků, vysoký krevní tlak, cukrovka (diabetes mellitus).

Předcházet onemocnění je lepší, než je léčit.

Důležité je pravidelné měření krevního tlaku. V dnešní době patří mezi standardní výbavu každé rodiny malý, přenosný přístroj na měření tlaku. Krevní tlak si může každý měřit klidně doma nebo i na cestách.

Jak správně měřit krevní tlak?

Nejméně půl hodiny před měřením nevykonávejte žádnou namáhavou činnost. Posaďte se a levou ruku položte na stůl dlaní vzhůru tak, aby byla paže v úrovni srdce. Oviňte si manžetu kolem paže nebo zápěstí podle toho, jaký typ tonometru používáte. Manžetu tlakoměru nafoukněte tak, aby nebyla ani příliš těsná, ani volná. Začněte si měřit hodnotu krevního tlaku. Při měření zbytečně nemluvte a nehýbejte se. Mezi jednotlivými měřeními udělejte vždy nejméně desetiminutovou přestávku. Krevní tlak si měřte každý den, pokud možno ve stejnou dobu. Dbejte na správnou kalibraci přístroje dle návodu.

Aktualizováno: 13.9.2009

Vloženo: 22.6.2008

nahoru

12.02.08 14:30
jan1212
Má zimní verze

Má zimní verze

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (17699 | 36%)
Ne (15544 | 32%)
KNIHCENTRUM.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one