V této těžké době zdravotnických experimentů, kdy mnozí mají těžké dilema, zda jíst nebo se léčit, dovoluji si nabídnout zdarma alternativu na těchto stránkách. Já zdarma můžu, nejsem vázán Hippokratovou přísahou a lékařskou komorou.

Zpět na "žažívací  potíže".

Žaludeční vředy byly problém ještě před několika málo léty, kdy lékaři nechtěli uvěřit léčitelům, že problém je bakteriálního původu. Přesvědčil je až objev baktérie Helicobacter pylori v roce 1982, ale především tento objev zásadním způsobem změnil pohled gastroenterologie na etiologii, patogenezi a léčbu řady chorob. Infekce Helicobacter pylori  patří celosvětově mezi nejčastější vůbec, odhaduje se, že je infikována více než polovina lidstva. Ve vyspělých zemích je rozšíření infekce Helicobacter pylori  v 15 – 40 % populace, v rozvojových zemích 70 – 99 %. V nižších socio-ekonomických vrstvách je výskyt vyšší. V České republice je infikováno 42 % obyvatel. Helicobacter pylori způsobuje chronickou gastritidu a infekce je spojena s řadou dalších onemocnění. Možnost, že by u části nositelů  (5 – 10 % ?) mohl být mikrob „normálním“ článkem fyziologických funkcí žaludku, vede v poslední době k opatrnějšímu posuzování problematiky. Řada otázek spojených s infekcí Helicobacter pylori  nebyla dosud uspokojivě zodpovězena, i když ročně je publikováno několik set původních prací. Na mnoha zahraničních i tuzemských pracovištích probíhá intenzivní výzkum různých aspektů helikobakterové infekce.

Helicobacter pylori  je spirální, mikroaerofilní, gram-negativní baktérie. Je 2,5 – 5 µm dlouhá a 0,5 – 1,0 µm široká. Při histologickém vyšetření žaludečních biopsií má ostře ohraničené konce, při kultivaci na pevném mediu má tyčinkový vzhled (spirální tvar často chybí), při prodloužené anebo opakované kultivaci převažují typické kokoidní formy. Baktérie má 4 – 6 bičíků  (zhruba 30 µm dlouhých), které jsou nezbytné pro pohyblivost mikroba. Vlastnosti Helicobacter pylori  a produkce řady působků jsou zodpovědné za jeho patogenní účinky.

Vřed je kráterovitá eroze ve sliznici žaludku nebo dvanácterníku (prvním oddíle tenkého střeva). Žlázky v žaludku normálně vylučují trávicí šťávy včetně kyseliny solné a enzymu pepsinu; současně vylučuje sliznice i hlen, který ji chrání před poškozením trávicími šťávami. Je-li tato rovnováha nějak porušena, může vzniknout žaludeční vřed, protože žaludeční šťáva začne trávit vlastní sliznici nebo sliznici dvanácterníku.

Takže dnes již umí léčit vředy i lékaři a samozřejmě používají antibiotika s výsledky téměř stoprocentními, avšak s vedlejšími následky vyplývajícími z antibiotické léčby. Tato alopatická léčba vředu se dá přirovnat k likvidaci pražské galerky pomocí atomové bomby, celkem spolehlivě zničíte do jednoho členy galerky ale s nimi i ostatní nevinné lidi a z města toho také moc nezbude, čili cena za takové řešení je příliš vysoká. Léčitelé vzhledem k několikasetleté zkušenosti léčí tento neduh bylinami s antibakteriálními účinky, které jsou schopné působit ve velice kyselém prostředí, nebo bylinami a potravinami, které jsou schopny změnit PH v žaludku. Svoji významnou úlohu zde také mají vhodné potravinové doplňky a vitamíny. Eroze sliznice vystýlající žaludek a dvanácterník jsou velmi bolestivé a někdy mohou ohrožovat život nemocného. Většinou je lze rychle a účinně léčit prostředky klasické medicíny. Bylinky a potravinové doplňky však tento proces dokáží také a navíc velice jemně, ovšem za daleko delší čas ale zato bez vedlejších účinků, což u antibiotik říci nelze.

Příznaky onemonění žaludečních vředů

 • Typické příznaky žaludečních vředů: Hlodavá nebo svíravá bolest žaludku, buď právě před jídlem, nebo několik hodin po jídle. Bolest může být pociťována jako pálení žáhy nebo může být provázena zvracením, nevolností a někdy hubnutím, zmírňuje se po antacidech, nedráždivé stravě a mléku.

 • Akutní příznaky žaludečních vředů: Černá stolice nebo krvavá stolice, zvracení krve nebo částeček připomínajících kávovou sedlinu, může to být známkou krvácení. Náhlá prudká bolest v břiše může být známkou perforace stěny žaludku nebo dvanácterníku, jde o příhodu ohrožující život.

Příčiny onemocnění žaludečními vředy

Lékaři donedávna předpokládali, že příčinou vzniku žaludečních vředů je stresující způsob života, dieta bohatá na tuky a příliš kořeněná strava. Zatím co má jednoznačně vliv na vznik žaludečního vředu dlouhodobý stres a strava bohatá na tuky, nikdy nejsou jediným spouštěčem. Kořeněná strava se žádným způsobem nepodílí na vzniku vředu, ale je-li již vřed, není vhodné konzumovat kořeněnou stravu, protože zhoršuje bolest žaludku, Výzkumem se však zjistilo, že většinu žaludečních vředů vyvolává bakterie nazývaná Helicobacter pylori. Jakmile sliznici zažívacího ústrojí infikuje, je oslabena její přirozená ochrana a i malé množství trávících šťáv může poškodit žaludeční nebo střevní stěnu. Vytvoří se žaludeční vřed, který se může zhoršovat stresem, nevhodnou stravou, alkoholem, kofeinem a kouřením. Někdy přispějí dědičné vlivy, někdy se projeví následky dlouhodobého užívání tzv. ulcerogenních léků - léky s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin, z léčivých rostlin obsahuje přírodní salicylany kůra vrby, květ tužebníku, květ akátu), nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen), glukokortikoidy a reserpin.

Jak se léčí Žaludeční vředy potravinovými doplňky

Doplňky uvedené na této stránce (všechny lze kombinovat vzájemně i s klasickými léky) dokážou urychlit proces hojení. Bolest se zmenší během jednoho týdne, ale vřed se může hojit až dva měsíce. Beta-karoten ze smíšených karotenoidů se v těle přeměňuje na vitamin A, který pomáhá chránit sliznici žaludku a dvanácterníku a usnadňuje zahojení žaludečních vředů. Vitamin C může přímo potlačovat růst bakterií Helicobacter pyroli.
Mezi ostatní hojivé látky patří zinek (užívaný s mědí) a deglycirizovaná lékořice (DGL) v tabletách. Tyto tablety, které na rozdíl od kořene lékořice nezvyšují krevní tlak, je nutné užívat tři měsíce, aby bylo zajištěno dokonalé vyhojení žaludečních vředů. Aminokyselina glutamin
napomáhá hojivému procesu vyživováním buněk trávicí trubice. Gama-oryzanol, výtažek z oleje z rýčových otrub, který pomáhá udržovat správné hodnoty trávících šťáv, má rovněž příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, vynikajících výsledků je dosaženo použitím koloidního stříbra.
Výborná na žaludeční vředy je šťáva z aloe vera, která pravděpodobně snižuje vylučování žaludečních kyseliny a může tak zmírnit bolesti způsobené žaludečními vředy. Tato populární léčivka, zkoumaná i při klinických pokusech, obsahuje svíravé látky, které mohou zabránit vnitřnímu krvácení. Šťáva z aleo vera obsahuje adstrigentní gel hojící žaludeční vředy; je obsažen v listech této rostliny Za vyzkoušení stojí rovněž bylinné čaje – heřmánkový, ibiškový, měsíčkový a čaj z tužebníku nebo amerického jilmu: všechny zklidňují podrážděnou sliznici.

Hlavní bylinná léčba žaludečního vředu

Hlavní položkou v léčbě žaludečního vředu je čerstvě vymačkaná šťáva z listů ZELÍ BÍLÉHO (Brassica oleracea L - Alef. var. alba DC). Zelné listy  dáme do odšťavovače a připravíme si 2 dcl čerstvé šťávy, kterou ihned vypijeme a to třikrát denně. Dá se také připravit šťáva tak, že nadrobno pokrájíme zelí a jemně posolíme, promícháme v míse a necháme, aby pustilo šťávu, po hodině šťávu slijeme v poměru 5:1 smícháme s celerovou šťávou (na 2 dcl zelné šťávy, přidáme 0,5 dcl celerové šťávy) a pijeme 2 dcl v pokojové teplotě 3x denně po dobu 7-9 dnů. Přebytek šťávy uložíme v lednici, následně pijeme, až se ohřeje na pokojovou teplotu, můžeme i mírně ohřát, ale ne v mikrovlnné troubě. Vězni v koncentračních táborech za druhé světové války, kteří trpěli žaludečními vředy se bez jakékoliv léčby uzdravili. Později se zjistilo, že dlouhodobá hladovka, kterou nedobrovolně podstoupili miliony vězňů, dokázala jednoznačně vřed zcela vyléčit.

Je také vhodné užítí  BRAMBORU HLÍZNATÉHO (SOLANUM TUBEROSUM L.)   


Bakterie žaludečního vředu Helicobacterem pylori výborně reaguje na bylinnou léčbu, proto zkuste některý z receptů.

 

Vředová choroba má tři fáze:

I. fáze vředové choroby: překyselení žaludku, pálení žáhy, rentgen neprokáže vřed

II. fáze vředové choroby: rentgen prokáže vřed, pravidelné bolesti

III. fáze vředové choroby: rentgen prokáže vřed, ve stolici černá, natrávená krev

Rostliny, které ničí Helicobacter pylori

Zelený čaj, tymián, vlaštovičník, květ měsíčku, islandský lišejník Cetraria islandica (na obrázku vpravo, kliknutím zvětšíte), syrová cibule.

 

Fáze I. překyselení žaludku, pálení žáhy, rentgen neprokáže vřed

1. Vnitřně v nálevu kvetoucí nať žindavy evropské (Sanicula europaea L.). Nálev se připravuje ze 4 čajových lžiček.

2. Nálev z nati rozrazilu lékařského (Veronica officinalis), dvě polévkové lžíce na jeden litr vody. 

3. Oddenek kuklíku městského (Geum urbanum), užívaný jako prášek 4x denně na špičku kulatého nože nebo jako odvar (2 čajové lžičky na 150 ml vody).

4. Kořen proskurníku, drcený fenykl, květ heřmánku, oddenek pýru a kořen lékořice smícháme stejným dílem. Půl hodiny před jídlem užíváme sklenici nálevu ze směsi. Oddenek pýru se dá nahradit islandským lišejníkem ((pukléřka) Cetraria islandica), nebo květem měsíčku.    

5. 30 g kořen kostivalu a mochny nátržníku, po 20 g rdesna ptačího, listu nebo květu libovolného druhu slézu a šalvěje lékařské. 1 polévkovou lžíci zalít 200 ml vařící vody, čtvrt hodiny vyluhovat, osladit medem. Před  jídlem 3krát denně.

 

Fáze II. vřed prokázán

1. Vnitřně v nálevu kvetoucí nať žindavy evropské (Sanicula europaea L.). Nálev se připravuje ze 4 čajových lžiček.

2. Nálev z nati rozrazilu lékařského (Veronica officinalis), dvě polévkové lžíce na jeden litr vody. 

3. 10 g islandského lišejníku ((pukléřka) Cetraria islandica) a 200 g medu, večer zalít dvěma litry studené vody. Ráno vařit tak dlouho, až zbude 1 litr. Ihned scedit a užívat nalačno 2 polévkové  lžíce a potom každou hodinu jednu lžíci až do využívání.

4. 50 g nati řepíku, 30 g nati lnice květel, 20 g nati dobromysli. V těžkých případech přidat jednou za čas kousek kořene kostivalu lékařského.

5. Mochna nátržník – odvar, 4x denně na špičku kulatého nože prášek z kořene do čaje nebo červeného vína nebo ve formě odvaru (1 čaj lžička na 250 ml vody, několikrát denně) nebo tinktura z kořene.

6. Nálev z měsíčku.  

7. Po 40 g kořenů slézu (možno nahradit proskurníkem), listu jitrocele,  plodů anýzu, po 30 g heřmánku, oddenku pýru plazivého, kmínu, listů máty  peprné, nati třezalky. 3 polévkové lžíce směsi přelít 3/4 litrem studené  vody, přivést k varu, povařit 3 minuty a nechat půl hodiny stát.  Neslazený popíjet z termosky během dne po doušcích.

 

Fáze III. vřed s krvácením

Pokud lékař nerozhodne o operaci, podáváme tyto podpůrné prostředky:

1. Mochna nátržník – odvar, 4x denně na špičku kulatého nože prášek z kořene do čaje nebo červeného vína nebo ve formě odvaru (1 čaj lžička na 250 ml vody, několikrát denně) nebo tinktura z kořene.

2. 30 g kůry z mladých dubových větviček,  30 g kořene mochny nátržník, 20 g listů jitrocelu, 20 g nati třezalky, 20 g nati kokošky pastuší tobolky. Dvě polévkové lžíce směsi přelít půl litrem studené vody, přivést k varu a nechat dvě minuty povařit, nalít do termosky a po malých dávkách vypít během dne.

 

Vředová choroba (recepty bez udání fáze)

1. Kúra 7-9 denní: užíváme čerstvou šťávu z bílého zelí, 2 dcl čerstvé šťávy, kterou ihned vypijeme a to třikrát denně. Přidání 50 ml čerstvé celerové šťávy do každé dávky účinek zvyšuje. Tento recept také snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

2. Arniková tinktura 50-60 kapek v 125 ml vody denně, vypít po částech.

3. Rdesno ptačí (truskavec): 150 ml nálevu z nati 1-2x denně.

4. 2O g třezalky, řebříčku, lněného semene, kořene lékořice a kořene  kostivalu. Po 15 dnech užívání je nutná změna na jiný recept bez kostivalu.

5. 40 g kostivalu, proskurníku, 20 g měsíčku, 20 g lékořice. 3/4 litru  denně. Po 15 dnech užívání je nutná změna na jiný recept bez kostivalu.

6. Šípkový nápoj: 100 g suchých šípků přelít 1/3 studené vody, krátce  povaříme a necháme přes noc pod pokličkou. Ráno znovu krátce povaříme.  Odpoledne připravíme 3OO g tekutého škrobu (Maizena), čaj přecedíme,  přidáme škrob a 100 g medu. 3 dávky nápoje, každou dávku doplníme 2-3  tabletami Pangaminu (pivovarských kvasnic). Alternativa je nápoj  citronový nebo pomerančový. Šestitýdenní kůra.

7. Kůra: Ráno nalačno vypít čtvrt litru nálevu z heřmánku a ještě se  půl hodiny povalovat v posteli. Během dne 4krát denně 6 kapek tinktury  z rulíku zlomocného (pouze tinktura zakoupená v lékárně, výhradně na lékařský předpis, dávkování  bezpečné !). Odpoledne a večer pijeme sklenici čaje: 30 g islandského  lišejníku, po 20 g kořene proskurníku, kořene lékořice a kořene kostivalu, 10g nati vlaštovičníku (nedostane se, nutno nasbírat). 1 minutu vařit,  čtvrt hodiny ustát. Po měsíci nahradit kostival lněným semínkem.

8. Po dobu 2-3 týdnů užívat denně nalačno 75-80 g čerstvé bramborové šťávy ze syrových brambor.

9. Propolisová tinktura (1 díl propolisu na 5 hmotnostních dílů 80% etanolu, vyluhovat týden, uchovávat v malých hnědých lahvičkách v chladu). Po dobu jednoho měsíce 3x denně 20-25 kapek do sklenice vody. Před léčbou je nutno zjistit, zda nemocný není na propolis alergický podáním malého množství tinktury.

10. 20% propolisovou tinkturu užíváme 1x denně, mezi obědem a večeří, 40 kapek ve vodě. Kúra trvá 2-3 týdny.

11. Jitrocelová šťáva z čerstvých listů jitrocelu většího (ne tedy obvykle používaného jitrocelu kopinatého). Po dobu tří týdnů užíváme 3x denně před jídlem jednu čajovou lžičku.

12. Smícháme tyto čerstvé bylinné šťávy: 100 g šťávy jitrocelu, po 50 g řebříčkové a měsíčkové šťávy. Směs vmícháme do 1 kg tekutého medu a podáváme 3x denně čajovou lžičku před jídlem.

13. Nať rdesna červivce (lidově vrbice bílá) Polygonum maculata, každou půlhodinu jednu polévkovou lžíci nálevu, má účinnost i při rakovině.

 

Křeče střev

1. Horký odvar v mléce z nati mochny husí. 5 minut vyluhovat, přecedit. Pije se podle potřeby, jinak 3x denně.

2. Odvar z 8g kořene kozlíku lékařského na 180 ml vody každé dvě hodiny, nebo 4-5 kapek kozlíkové tinktury na cukr.

3. Při kolice šálek nálevu ze 4-5 g máty peprné na 125 ml vody. Užívá se 2x denně.

4. Jednu polévkovou lžíci semen fenyklu vaříme v šálku mléka 5-10 minut a pijeme horké.

5. Směs nati saturejky a nati tymiánu, stejným dílem. Originální recept praví: špetku směsi na 100 ml vody, formou odvaru, pije se vícekrát denně. Pokud bych měla tento recept komentovat, připadá mi špetka málo a stejně tak forma podání – při přípravě formou odvaru uniknou silice, které jsou pro tyto druhy typické. Shrnula bych to takto: zde žádné nebezpečí nehrozí, proto doporučuji vyzkoušet nálev i odvar a doporučuji vyzkoušet i dávku 1 čajové lžičky.

6. Prášek z kořene pivoňky, 2-3x na špičku kulatého nože. Maximální dávka je 4x denně. Pivoňka patří mezi ty léčivé rostliny, které ve vyšších dávkách škodí a jsou proto též jedovatými rostlinami. Proto nesmí být překročena maximální denní dávka.

7. Dvě lžíce saturejky přelít 250 ml vroucí vody, po 10 minutách scedit, vypít po lžících během dne.

 

Vhodné potravinové doplňky při žaludečních vředech

 • Karotenoidy 15 mg dvakrát denně (užívejte přírodní beta karoten, nikoli syntetickou formu)

 • Vitamin C 500 mg dvakrát denně (na 7 dní můžete zvýšit dávku na 1000 mg; objeví-li se průjem, snižte dávku)

 • Zinek 30 mg denně (užíváte-li zinek déle než měsíc, přidejte 2 mg mědi)

 • Lékořice žvýkejte jednu nebo dvě tablety deglycyrizované lékořice o obsahu 380mg třikrát denně (užívejte 30 minut před jídlem)

 • Glutamin 500 mg L-glutaminu třikrát denně po dobu jednoho měsíce (užívejte nalačno)

 • Gama-oryzanol 150 mg dvakrát denně po dobu jednoho měsíce (známý také jako olej z rýžových otrub; užívejte nalačno)

 • Šťáva z aloe vera 300 ml šťávy třikrát denně po dobu jednoho měsíce (má obsahovat 98 procent aloe vera, nikoli aloin nebo aleo-emodin)

 

Kdy navštívit lékaře s žaludečními vředy

Máte-li příznaky žaludečních vředů. Pozorujete-li jakékoli známky krvácení nebo perforace (krev ve zvratcích, dehtovitě černá stolice a silné bolesti v břiše); tyto příznaky vyžadují okamžité přijetí do nemocnice. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem. V tomto případě vůbec neuvažujte o bylinkách, ale okamžitě si zajistěte lékařskou pomoc.

 

Doporučení týkající se žaludečních vředů

 • Podle některých studií je při krátkodobém i udržovacím léčení žaludečních vředů výhodnější užívat DGL (deglycyrizovanou lékořici) než běžná antacida.

 • Laboratorní testy i pokusy ne zvířatech naznačují, že vitamin C může přímo potlačovat příčinu žaludečních vředů H. pylori, což mu dává možnou klíčovou úlohu v prevenci i léčení žaludečních vředů.

 • Britští vědci nedávno potvrdili, že pryskyřice stromu Pistacia lentiscus, rostoucího ve Středomoří a užívaného k léčení již starými Řeky, ničí H. pylori. Zkoumá se jako možná levná léčba žaludečních vředů.

 • Lidoví léčitelé již dlouho doporučují šťávu ze zelí jako lék proti žaludečním vředům. Zelí je bohaté na léčivý glutamin.

 • Při žaludečních vředech jezte rozumnou stravu bohatou na vlákninu a vynecháte potraviny působící potíže ( potraviny kyselé, příliš pikantní, tučné).

 • Velmi vhodné je často zařazovat kašovitou stravu (např. místo brambor bramborová kaše), protože při žvýkání se zvyšuje tvorba žaludečních šťáv, což není v tomto případě žádoucí. Z tohoto důvodu se také omezují tvrdé potraviny, které se musí žvýkat dlouho. Vhodnější než chleba je starší veka nebo rohlíky.

 • Vynechejte alkohol, kofein, kolové nápoje a kyselé ovocné šťávy, které dráždí sliznici.

 • Nekuřte – kouření zpomaluje hojení žaludečních vředů.

 • Vystříhejte se všelikého chvatu a stresu.

 • Hladovka má jednoznačně pozitivní vliv na léčbu žaludečních vředů.aktualizováno 28.3.2008

Nahoru

  01.02.08 23:57
  jan1212
  Má zimní verze

  Má zimní verze

  Líbí se vám tyto stránky?

  Ano (17699 | 36%)
  Ne (15544 | 32%)
  KNIHCENTRUM.cz
  Name
  Email
  Comment
  Or visit this link or this one